פרידה ממרסל

ביום שישי, 25 באוקטובר 2019, ליווינו בעצב רב את מרסל ניניו בוגר בדרכה האחרונה.
מרסל גויסה בשנת 1951 במצרים ליחידה 131 (שהשתייכה למחלקת המודיעין) יחד עם מספר צעירים יהודים ציונים. הוטל עליה לקשר בין התאים באלכסנדריה ובקהיר. תפקידה כלל העברת כספים, 'חפצים', דיווחים מוצפנים ועוד. מרסל הייתה ציונית בלב ונפש ולקחה על עצמה את המשימה מתוך אמונה שהיא פועלת לטובת מדינת ישראל.
בשנת 1954, בעקבות כוונת הבריטים להוציא את כוחותיהם ממצרים, החליטו בצמרת צה"ל להפעיל את התאים במשימות חבלה, בניגוד מוחלט להכשרתם כאנשי מודיעין ובניגוד לייעודה של יחידה 131, שאמורה הייתה לפעול בעיקר בעת מלחמה. אברי אלעד (אברהם זיידנברג), קצין לשעבר שנשא קופת שרצים על גבו, גויס מחדש לצבא ונשלח לפקד על התאים. החוליה הקהירית הייתה מושבתת מזה חודשים. אברי אלעד ניסה ליצור קשר עם מרסל אך בפועל לא פגש אותה. בעת שהחלו הפעולות מרסל לא הייתה מודעת להן כלל, ושמעה מחברים כי נתפסו צעירים יהודים בעקבות הצתות. היא מיהרה להשמיד ביוזמתה את כל מה שיכול היה להסגירה, וכהגדרתה "המתינה לבאות כמו עכבר בתוך כלוב" בהעדר דרכי מילוט, דרכונים וסיפורי כיסוי. כעבור ימים אחדים נתפסה גם מרסל, נחקרה תוך עינויים קשים מנשוא. במהלך אחת החקירות ניסתה להתאבד כשקפצה מן החלון בקומה השלישית. היא נפצעה קשה אך נותרה בחיים. במשך חודשים הייתה מאושפזת בשל כך בבית חולים.
במהלך המשפט סירבה מרסל הגאה לחזור על הודאותיה וטענה שאינה זוכרת מה אמרה, או שעינו אותה בשעת החקירה. במקביל התקיים משפט לקבוצת חברים בתנועת "האחים המוסלמים". הם התרפסו בפני השופטים, ואב בית הדין נזף בהם בזלזול שהם יכולים ללמוד מהמרגלת כיצד להתנהג!
במהלך השנים פגשתי את מרסל בכמה אירועים שבהם נטלו חלק נידוני קהיר ובני משפחותיהם. דודי שמואל עזר, שאני קרויה על שמו, עמד בראש התא באלכסנדריה ונתלה במצרים לצד עמיתו ד"ר משה מרזוק, מפקד החולייה הקהירית. רק לפני כשלוש שנים התהדק הקשר ביני לבין מרסל בעקבות ריאיון איתה ועם רוברט דסה, שערכתי עם עמיתיי נחם אילן ועופר ענבי. מאז שוחחתי איתה וביקרתי אצלה מספר פעמים. פגשתי אישה אמיצה ואצילת נפש, שוחרת אומנות ואוהבת ספרות, סקרנית ובעלת ידע רחב. בריאיון המשותף הדגישו מרסל ורוברט פחות את הסבל בבתי הכלא במצרים ויותר את דרכי ההתמודדות עמו, את הניסיונות ליצור קשר עם מרסל ואף סיפרו על מצבים קומיים.
בעוד הנידונים הגברים ישבו יחד והיו קבוצת תמיכה איש לרעהו, מרסל ריצתה את עונשה לבדה. למרות הסבל והבדידות הנוראית היא ידעה לעודד את עצמה וחיפשה דרכים מקוריות להעסיק את עצמה. כספורטאית בעברה קיבלה רשות לארגן קבוצת מתעמלות ואף השיגה להן תוספת מזון וביגוד למורת רוחן של הסוהרות. בהמשך דרשה עבורן בגדי ספורט ונעלי ספורט. בשלב מסוים ארגנה מופע ריתמיקה והן הופיעו בכלא ביום ההפיכה בפני אסירים וסוהרים שהריעו ממושכות. כדי להפיג את השעמום הנורא הרבתה לרקום, ולבקשתה אפשרו לה לארגן קבוצה של אסירות רוקמות. למרות מאמציה להיות פעילה סיפרה מרסל כי הימים נמשכו לאין קץ וכל יום נדמה כחודש...
בפברואר 1968 שוחררה מרסל לאחר 14 שנים מייסרות בכלא המצרי, במסגרת עסקת חילופי השבויים לאחר מלחמת ששת הימים בהובלתו ובזכותו של האלוף (מיל') מאיר עמית, ראש המוסד באותם ימים.
מרסל בעיניי היא דמות מופת ומקור להשראה. יהי זכרה ברוך.

מרסל נניו - קישור

 

מרסל במהלך המשפט

השקת תערוכת ציורים מאיר זפרן

ביום חמישי 1.8.19 כ"ט בתמוז, הושקה  תערוכת רישומים וציורים של מאיר זפרן, מי שישב בכלא 7 שנים בעקבות פרשת 'העסק הביש'. התערוכה התקיימה ביוזמת בניו ובשיתוף פעולה עם המרכז לתרבות ישראלית, בית מורשה בריאלי חיפה ובסיוע הקרן להנצחת קדושי קהיר. בתערוכה הוצגו איורים בהם תאר מאיר את החוויות הקשות שעברו עליו ועל חבריו במעצר במשפט ובשנים הארוכות שישבו בכלא וכן ציורים מרהיבים שצייר במהלך השנים. פרופ' נחם אילן, חוקר ומרצה וראש הקרן להנצחת קדושי קהיר הרצה על הפרשה וחלקו של מאיר זפרן בה, הגב' טלי שקד הרצתה  על ציוריו של מאיר כביטוי של תעצומות נפש.   עוד נשאו דברים, יודי מורטון יו"ר אגודת המאיירים הגב' אלה שושנה מנהלת הקרן להנצחת קדושי קהיר על יעוד הקרן ופעילותה וגיל חנן מורה בבי"ס הריאלי סיפר על אופן הלימוד והנצחת הפרשה בבית ספרם.      גולת הכותרת באירוע היו דבריו של מאיר שריתק את הנוכחים בסיפוריו על הפרשה ועל מה שעברו בכלא. גם לאחר סיום דבריו התגודדו סביבו האורחים והמשיכו לשאול אותו שאלות ולשמוע רשמים ממקור ראשון.

 

ערב קהילה בנהריה כמחווה ליהדות מצרים

ביום רביעי, ה' בניסן תשע"ט, 10 באפריל 2019, התקיים ערב קהילה בנהריה כמחווה ליהדות מצרים שעיקרו נסוב על פרשת 'העסק הביש'. האירוע הינו פרי של שיתוף פעולה בין הקרן להנצחת קדושי קהיר, מכון בן-צבי וקהילת בית נריה בנהריה, בתמיכת המשרד לשוויון חברתי, משרד החינוך ועמותת בית נריה.

בדברי הפתיחה אמרה הגב' מעיין ללוש, רכזת ערבי קהילות במכון בן-צבי:

בחודשים האחרונים נחם ואֵלָה חברו אלי, לפרויקט "ערבי קהילות" במכון בן-צבי, במטרה לערוך ערב קהילה למען יהודי מצרים, שבו נשלב את פרשת "העסק הביש". הפרשה והערכים הנחשפים בה, שהיו ערכי אהבת ישראל ומסירות הנפש של צעירים יהודים שישבו במצרים, בגולה, ונרתמו למען ארץ ישראל הרחוקה, נגעו ללבי, והיה לי ברור שארצה ליטול בכך חלק ולהעלות על נס את פועלם ולהוקיר את הקרבתם היקרה מפז, שעלתה לחלקם בחייהם ולאחדים מהם במאסר, עינויים ובדידות. לשמחתנו, קהילת בית נריה נענתה להצעת הקרן להנצחת קדושי קהיר ונרתמה לנושא בחפץ לב, ואת פירות שיתוף הפעולה החשוב הזה נזכה לראות הערב.

אחת המשתתפות סיפרה כי הייתה שכנה של משפחת מרזוק בקהיר. יום אחד, בעת שערכו אזכרה בביתם, הגיעו נציגי המֻח'אבראת (המודיעין המסכל במצרים) ושאלו היכן מתגוררת משפחת מרזוק. היא הראתה להם את הבית, וכיוון שהייתה סקרנית עקבה אחריהם מבעד לחלון. הם דפקו על דלת השכנים, הגב' רחל מרזוק יצאה לקראתם וכעבור שניות התמוטטה על הרצפה. משהתפרסם דבר העלאתם לגרדום של ד"ר משה מרזוק ושמואל עזר הבינה המספרת כי הייתה עדה להודעה שנמסרה לאם על ביצוע גזר הדין הנורא.

ד"ר נעמי פויכטונגר-שריג הרצתה על אודות הגדות לפסח כבבואות תרבותיות בעזרת מצגת מרשימה. פרופ' נחם אילן ריתק את הנוכחים בהרצאתו על "פרשת 'העסק הביש': ערכים, אידיאלים ואחריות אישית". בהרצאתו סרטט בקצרה את תווי פניה הייחודיים של הקהילה היהודית במצרים בעת החדשה. ההרצאה לוותה בסרט והאירוע לווה במוזיקה אותנטית לצד כיבוד עשיר.

 

אזכרה לציון 64 שנים להעלאתם לגרדום של סא"ל ד"ר משה מרזוק וסא"ל שמואל עזר

כ-500 איש נכחו ביום שלישי, ט' בשבט תשע"ט, 15 בינואר 2019, באזכרה השנתית לסא"ל ד"ר משה מרזוק ולסא"ל שמואל עזר, שנתלו בקהיר בח' בשבט תשט"ו, 31 בינואר 1955. לצד בני משפחה, חברים, נציגי צה"ל וחברי הנהלת הקרן להנצחת קדושי קהיר עוד נכחו מר רוברט דסה, מאסירי ה'פרשה' ורעייתו, נציגי מדרשת השילוב בנטור שברמת הגולן, נציגי מדרשת 'עין פרת' שבאלון, תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה, קוגל בחולון, תלמידי מגמת משטרה בכפר הנוער הודיות שבגליל אשר שימשו גם משמר כבוד, נציגות האולפנה בכפר פינס ואולפנת 'אוריה' באלון שבות, ותלמידי בתי הספר הבאים בירושלים: בויאר, הימלפרב, הרטמן בנים, מכללת אורט, ישיבת בני עקיבא 'נתיב מאיר' ופלך בנות. עוד הגיעה קבוצה גדולה של חברי 'חוסן אופקים' ומקצת תלמידי האולפן לעולים שבבית העם בירושלים. כולם שמעו בשבועות הקודמים לאזכרה הרצאה מפי ראש הקרן פרופ' נחם אילן על 'ערכים, אידאלים ואחריות אישית: 64 שנים ל"עסק הביש"'.

לאחר החלק הטקסי התנהלו כבשנים הקודמות קבוצות שיח עם חברי החללים, ובייחוד עם רוברט דסה, ד"ר יוסף מרזוק, אחיו של משה מרזוק, וניצב ורב-גונדר (גימ') לוי שאול, צעיר העצירים היהודים במצרים ב-1948 וחבר בהנהלת הקרן, שריתקו את הצעירים שעה ארוכה בסיפוריהם ובתובנותיהם.

מיני יום עיון בבי"ס הריאלי החיפה

בשמיני בינואר 2019 קיימה הקרן להנצחת קדושי קהיר מיני יום עיון בבית הספר הריאלי בחיפה. נכחו בהרצאות כשישים תלמידי כיתות י' במגמות לימודי המזרח התיכון ודיפלומטיה אזורית, תקשורת ודיפלומטיה ציבורית. עוד נכחו נציגי משפחות החללים, ראשי הקרן להנצחת קדושי קהיר והאדריכל והצייר מאיר זפרן, מאסירי הפרשה, אשר ריצה שבע שנים בכלא המצרי.

קודם ליום העיון האזינו התלמידים להרצאה מפי המורה ומרכז המגמה, מר גיל חנן, על פרשת 'עסק הביש' וצפו בסרט בנושא. פתח את היום מר מנדי רבינוביץ', מנהל בית בירם. פרופ' נחם אילן, ראש הקרן, הרצה על 'מחלות ילדות'(של המדינה, כמובן), ומר עופר ענבי על 'פרשת פולארד – בין מחויבות מוסרית למחויבות מבצעית'. בהרצאתו העלה מר ענבי סוגיות מורכבות שחלקן הופיעו כבר בפרשת 'העסק הביש'. התלמידים התעניינו, שאלו שאלות נוקבות והביעו את דעותיהם בסוגיות ערכיות. בסיום יום העיון נשא דברים ד"ר יוסי בן דב, מנכ"ל בית הספר.

מר עופר ענבי מרצה בפני התלמידים

מר מנדי רבינוביץ מנהל בית בירם

 

 פעילות הקרן להנצחת קדושי קהיר בשנת תשע"ח – 2018

להלן תקציר פעילות הקרן בשנת תשע"ח – 2018

הרצאות

פרופ' נחם אילן ראש הקרן הרצה בהתנדבות בפני כ-750 איש בכל רחבי הארץ על אודות הפרשה והשלכותיה. ההרצאות מלוות בסרט.

הקרן קיימה מיני יום עיון בבית הספר הריאלי בחיפה. הרצו: מר עובדיה ירושלמי על 'יהודי מצרים בשנים 1967–1970: המעצרים וההגירה',  ופרופ' נחם אילן על 'השפעת הקמת מדינת ישראל על התחסלות הקהילה היהודית במצרים'.

אירועים

מישל דגן בינט קיימה בדצמבר 2017 אזכרה לאביה מאיר (מקס) בינט ביוזמת ובהשתתפות חוג מטיילי אוהבי ירושלים. הטקס התקיים סמוך לאנדרטה שפיסל יובל לופן בכפר חסידים.

כ-450 איש, מרביתם תלמידים וחניכי מכינות ששמעו הרצאה על הפרשה, השתתפו בינואר 2018 באזכרה השנתית לעולי הגרדום, סא"ל ד"ר משה מרזוק וסא"ל שמואל עזר ז"ל, שארגנה הקרן.

במרץ 2018 קיימה הקרן במרכז למורשת המודיעין, ביוזמת המוסד ובשותפות עמו, אירוע הוקרה לציון יובל לשחרור אסירי הפרשה. במסגרת האירוע קיבלו נידוני הפרשה ובני משפחות הנפטרים את אות 'יקיר המל"ם'.  במקום הוצגה תערוכה ובה מציורי שמואל עזר ז"ל, רישומים של  רוברט דסה ומאיר זפרן, ותצלומים שצילם פיליפ נתנסון ז"ל.

באוגוסט 2018 התקיים בבית הלוחם בחיפה ביוזמת המשפחה ובהשתתפות עיריית חיפה והקתדרה לחקר יהדות מצרים ומורשתה על שם רשלין ויוסף ברדה, הפועלת באוניברסיטת חיפה, אירוע לציון יום הולדתו התשעים של מאיר זפרן, כחלק מסדרת מפגשים לציון שבעים שנה למדינת ישראל. במקום הוצגה תערוכה מציוריו ומרישומיו.

הנצחה בת קיימא

מיזם הגנים על שם 'קדושי קהיר': השנה שופץ הגן בבאר שבע לאחר שבשנה שעברה הוצב השילוט ובו תקציר על הפרשה וחלליה.

עיבוד הראיונות לסרטונים

הושלמו שבעה סרטונים מתוך ראיונות שקיימנו בעבר עם בני משפחות הנידונים, חבריהם וחברי הקרן. הסרטונים זמינים לצפייה באתר.

הדרכה בצופים הדתיים

בעבר מימנה הקרן פיתוח מערכי הדרכה לעדת 'הצופים הדתיים' על הפרשה ולקחיה ועל שאלות ערכיות הנובעות ממנה, ובתמורה התחייבו ראשי העדה לקיום פעולות סדורות לחניכים בנושא. במהלך שנת הפעילות החולפת (תשע"ח) נחשפו לנושא כ-500 חניכות וחניכים בשכבת כיתה ח.

פרסומים ועבודה ברשתות

דיווחים על האירועים המפורטים לעיל התפרסמו בגיליונות 'רואים מל"ם' בלוויית תצלום מהאירועים. האזכרה וריאיון עם ד"ר יוסף מרזוק במהלכה פורסמו בערוץ 7.

אירוע לציון 90 למאיר זפרן

ביום חמישי, י"ט באלול תשע"ח, 30 באוגוסט 2018, התקיים בבית הלוחם בחיפה אירוע לציון יום הולדתו התשעים של מאיר זפרן, מנידוני הפרשה הקרויה בציבוריות הישראלית גם 'העסק הביש', כחלק מסדרת מפגשים לציון שבעים שנה למדינת ישראל. מאיר, איש אציל רוח וציוני נלהב, גויס בקהיר בראשית שנות החמישים ליחידה 131, אשר נציגה הקים באותה עת במצרים שני תאי מחתרת, בקהיר ובאלכסנדריה.

בשנת 1954 נשלח למצרים  אברי אלעד לפקד על התאים ולהפעילם. בדיעבד התברר כי בגד באנשיו והסגירם לידי המצרים. הם נתפסו ונחקרו באכזריות. עימם הוסגר לוחם סתר של המודיעין הישראלי, מאיר בינט, אשר שם קץ לחייו במהלך המשפט. חברי החוליות נשפטו לתקופות מאסר ארוכות עם עבודת פרך. ראשי התאים, שמואל עזר וד"ר משה מרזוק, נדונו למוות בתלייה.

מאיר זפרן ריצה שבע שנים בכלא טורה ושוחרר ב-1961. לאחר הגעתו ארצה הקים בה משפחה ועבד כמהנדס ואדריכל, ובין השאר תכנן את מגדל אוניברסיטת חיפה על הכרמל וארבעה בתי כנסת בעיר.

מאיר הוא צייר מחונן. רישומיו על חוויותיו וחוויות חבריו במעצר, במשפט ובכלא, וכן ציורי שמן עתירי מבע הוצגו בתערוכה בבית הלוחם.

בירכו: מר שי דוברין, מנהל בית הלוחם; פרופ' תמר צבי, ראש הקרן לחקר מורשת יהדות מצרים על שם רשלין ויוסף ברדה באוניברסיטת חיפה; מר אלי לנדאו, נציג עיריית חיפה; הגב' אלה שושנה, מנהלת הקרן להנצחת קדושי קהיר.

הרצו: פרופ' נחם אילן, על 'תווי הפנים הייחודיים של הקהילה היהודית במצרים בעת החדשה'; תא"ל (מיל') יובל חלמיש על 'שורשי החבצלת כבסיס לקהילת המודיעין'; ומר רוברט דסה, מאסירי הפרשה, על 'כוחה של רֵעוּת'.

בניו של מאיר ונכדיו סיפרו על אישיותו וריגשו את הנוכחים. באירוע נכחה גם הגב' מרסל ניניו-בוגר, הבחורה היחידה שהייתה חברה בתאים המחתרתיים במצרים. הגב' נורית שפירו, חברת הנהלת הקרן להנצחת קדושי קהיר, הנחתה את האירוע; אביגיל וסרמן, תלמידת כיתה י"ב בבית הספר הריאלי, הנעימה בנגינתה המרשימה והמקצועית. חתם את האירוע מאיר זפרן בדברי תודה נרגשים ובזיכרונות מרתקים מימיו במצרים.

 

 

מאיר זפרן מקבל את תעודת ההוקרה

אזכרה לציון 63 שנים להעלאתם לגרדום של סא"ל ד"ר משה מרזוק וסא"ל שמואל עזר

ביום רביעי, ח' בשבט תשע"ח, 24 בינואר 2018, התקיימה בחלקת עולי הגרדום בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים האזכרה השנתית לסא"ל ד"ר משה מרזוק ולסא"ל המהנדס שמואל עזר לציון 63 שנה להעלאתם לגרדום בקהיר. באזכרה, שמארגנת הקרן להנצחת קדושי קהיר, נכחו למעלה מ-400 צעירים ומבוגרים ובהם: תלמידי מדרשת השילוב בנטור שברמת הגולן ומכינת 'רוח השדה' שבקיבוץ בארות יצחק, תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה, תלמידי מגמת משטרה בכפר הנוער 'ניר העמק' שבפאתי עפולה, ששימשו גם משמר כבוד, תלמידות אולפנת הרא"ה ברמת גן, אולפנת 'אוריה' באלון שבות ואולפנת כפר פינס, ותלמידי בתי הספר הבאים בירושלים: אורט גבעת רם, בויאר, הימלפרב, ישיבת בני עקיבא 'נתיב מאיר', פלך. כל התלמידים שמעו בימים שקדמו לאזכרה הרצאה מלווה בסרט מפי ראש הקרן, פרופ' נַחֵם אילן. עוד הגיעה קבוצה מחברי התאחדות עולי מצרים, בראשות הגב' לבנה זמיר, שאף הניחה זר על קברם. הטקס השנה היה מרגש במיוחד. המנחה, הגב' נורית שפירו, שרטטה קוים לדמותם של החללים, קראה קטעים משירו של נתן אלתרמן, 'הדף הפתוח', שכתב מיד לאחר תלייתם של עזר ומרזוק, וכן קראה את דברי הפרידה של מר רוברט דסה, מאסירי הפרשה, שנשא בעת טקס הקבורה לפני כמעט 41 שנים. מר חי סעדיה, תלמידו ושכנו של שמואל באלכסנדריה, סיפר על אופיו המיוחד, על כישוריו הרבים ועל ליל תפיסתו. אחיו של ד"ר משה מרזוק, ד"ר יוסף מרזוק, סיפר על צוואתו של משה. לוי שאול, מפקד המחוז הצפוני במשטרה ונציב שירות בתי הסוהר לשעבר, וצעיר עצירי תנועות  הנוער הציוניות במצרים ב-1948, נשא דברים על חברותו בתנועה ועל תקופת מעצרו במצרים.

יום עיון בבית הספר הריאלי בחיפה - 15 ינואר 2018

בכ"ח בטבת תשע"ח, 15 בינואר 2018, קיימה הקרן להנצחת קדושי קהיר זו הפעם התשיעית יום עיון מקוצר בבית הספר הריאלי בחיפה. נכחו בו כשבעים תלמידי כיתות י' במגמות המזרח התיכון ודיפלומטיה אזורית ותקשורת ודיפלומטיה ציבורית. נכחו נציגי משפחות החללים, ראשי הקרן, ומאיר זפרן, מאסירי הפרשה, אשר ריצה שבע שנים בכלא המצרי ומזה עשרות שנים תושב חיפה. קודם ליום העיון הרצה רכז מגמת המזרח התיכון ודיפלומטיה אזורית , מר גיל חנן, בפני תלמידיו על 'העסק הביש'.

ביום העיון היו שתי הרצאות:

מר עובדיה ירושלמי הרצה על חוויותיו במצרים בשנים 1967–1970, בהשראת ספרו שראה אור לאחרונה, 'חמש הדקות הארוכות: יהודי מצרים בשנים 1967–1970, המעצרים והעקירה'.

פרופ' נַחֵם אילן, ראש הקרן וראש בית הספר ליהדות בקריה האקדמית אונו – קמפוס ירושלים, הרצה על השפעת הקמת מדינת ישראל על התחסלות הקהילה היהודית במצרים. עוד עמד על הלקחים העיקריים מן הפרשה לבני הנוער.

מנכ"ל בית הספר, ד"ר יוסי בן דב, פתח את יום העיון, ומנהל החטיבה העליונה, מר מני רבינוביץ', חתם אותו.

עיקרי הפעילות של הקרן להנצחת קדושי קהיר בשנת 2017

  1. ראש הקרן, פרופ' נחם אילן, הרצה בהתנדבות בפני כאלף איש ב-21 מפגשים ברחבי הארץ מרמת הגולן ועד נחל עוז אודות הפרשה והשלכותיה. ההרצאות מלוות בסרט.
  2. כ-400 תלמידים, חניכי בתי ספר תיכוניים ומכינות, אשר שמעו את ההרצאה, השתתפו באזכרה לעולי הגרדום, סא"ל ד"ר משה מרזוק וסא"ל שמואל עזר. חלקם הגיע לאזכרה במסגרת יום סיור לימודי בירושלים אשר מומן חלקית מכספי הקרן.
  3. הקרן קיימה מיני יום עיון בבית הספר הריאלי בחיפה. התלמידים שמעו הרצאה מפי הגב' טלי שקד על ציוריו של מאיר זפרן מאסירי הפרשה, אודות החיים והסבל בכלא.
  4. הקרן הפיקה שמונה סרטונים מרתקים ומחדשים מתוך ראיון עם מרסל ניניו-בוגר ועם רוברט דסה, מאסירי הפרשה. הסרטונים מופיעים באתר בלשונית 'בתקשורת ובמחקר', 'טלוויזיה וקטעי וידאו' וביוטיוב.
  5. הקרן פעלה בשיתוף המרכז למורשת המודיעין להענקת התואר 'יקיר העיר רמת השרון' לרוברט דסה, מאסירי הפרשה אשר ישב בכלא 14 שנים, ולד"ר יוסף מרזוק, אחיו של עולה הגרדום ד"ר משה מרזוק. התואר הוענק להם באירוע מרגש בליל יום ירושלים.
  6. הקרן העניקה מענק מחקר למר עובדיה ירושלמי על ספרו 'חמש הדקות הארוכות: יהודי מצרים בשנים 1967–1970, המעצרים והעקירה'.
  7. הקרן פעלה מול עיריות להצבת שילוט נאות ובו תקציר הפרשה במספר גנים הקרויים על שם 'קדושי קהיר'.
  8. עדת 'הצופים הדתיים' הרחיבה השנה את מערך הפעולות על הפרשה והשלכותיה (אשר בגין הכנתו קיבלה בעבר מלגה) לכלל שבטי העדה כחלק מתכנית ההדרכה לכיתות ח'.
  9. הקרן הקימה עמוד בפייסבוק ואת אתר 'נידוני קהיר', בו הנכם מדפדפים כעת...

נשמח לשמוע מכם תגובות והצעות בעמוד 'צור קשר'.

 

אזכרה למאיר (מקס) בינט

בתאריך 15.12.17 נר רביעי של חנוכה קיימו חוג מטיילי אוהבי ירושלים בשיתוף מישל דגן בינט , ביתו של מאיר בינט טקס מרגש לזכרו. הטקס התקיים ליד האנדרטה שפיסל יובל לופן, בקצה רחוב נחל קדומים בכפר חסידים.

הנכם מוזמנים לצפות בסרטון.

 

 

אירוע השקת ספר ומתן מענק מחקר ע"י הקרן לעובדיה ירושלמי

ביום ראשון 2 ביולי 2017, התקיים באולם גדוש מפה לפה ערב מרגש לכבוד הופעת ספרו של מר עובדיה ירושלמי , ׳חמש הדקות הארוכות: יהודי מצרים בשנים 1967-1970, המעצרים והעקירה׳ .
האירוע התקיים במרכז למורשת המודיעין (המל״ם)בגלילות, בחסות ובהשתתפות ׳הקרן להנצחת קדושי קהיר׳. בערב זה העניקה הקרן למר ירושלמי מענק מחקר עבור ספרו.
באירוע נשאו דברים מספר דוברים שהרצו על התקופה הנדונה מזויות שונות ועל מלאכת הכנת הספר.
היה זה ערב מעניין ומרגש בו נשזר סיפורו האישי של עובדיה ירושלמי עם פרק סוער וכואב בתולדות יהדות מצרים שעד כה טרם נחקר.

מתן תואר יקיר העיר רמת השרון לרוברט דסה וליוסף מרזוק

בתאריך 23.5.17 התקיים בבית ׳יד לבנים׳ ברמת השרון טקס מרגש, בו העניק ראש העיר את אות ׳יקיר העיר׳ לשישה מתושביה. שניים מתוכם הומלצו ע״י המרכז למורשת המודיעין והקרן להנצחת קדושי קהיר.

רוברט דסה מאסירי ׳הפרשה׳ , ריצה 14 שנים בכלא המצרי ושוחרר רק ב1968.
רוברט התגייס בשנת 1951 ליחידה 131 של המודיעין ופעל במצרים. הוא נתפס יחד עם חבריו לחוליות באלכסנדריה וקהיר ב1954, עבר עינויים קשים ונשפט ל15 שנות מאסר .
רוברט מרבה להרצות בפני בני נוער על ׳הצד החיובי׳, כלשונו, בחייו בכלא ומעלה על נס ערכים כמו מסירות למדינה, רעות, יוזמה, אחריות ושיתוף פעולה.

ד״ר יוסף מרזוק, אחיו של עולה הגרדום סא״ל ד״ר משה מרזוק , שנתלה בקהיר יחד עם חברו המהנדס סא״ל שמואל עזר. יוסף היה מהאבות המייסדים של המרכז למורשת המודיעין בגלילות (המל״ם) וממעצבי פעילותו. חבר בהנהלתו ובוועדות השונות שנים רבות. עוסק עשרות שנים בהנצחה של חללי הפרשה, היה ממקימי הקרן להנצחת קדושי קהיר ואף עמד בראשה שנים רבות.

 

אירוע האזכרה השנתי - 7 לפברואר 2017

ביום שלישי, י"א בשבט תשע"ז, 7 בפברואר 2017, התקיימה בחלקת עולי הגרדום בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים האזכרה השנתית לסא"ל ד"ר משה מרזוק ולסא"ל המהנדס שמואל עזר לציון 62 שנה להעלאתם לגרדום בקהיר. הם נתלו לאחר שהקצין שנשלח מן הארץ להפעילם במשימות חבלה נגד יעדים בריטיים ואמריקנים בגד בהם והסגיר אותם לידי המצרים, במסגרת מה שכונה לימים בתקשורת בארץ 'הפרשה' או 'העסק הביש'.

באזכרה, שמארגנת הקרן להנצחת קדושי קהיר, נכחו למעלה מ-400 צעירים ומבוגרים: תלמידי מדרשת השילוב בנטור שברמת הגולן, חניכי שלוחת המכינה הקדם-צבאית 'מיתרים-לכיש' בנחל עוז, תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה, תלמידי מגמת משטרה בכפר הנוער 'ניר העמק' שבפאתי עפולה, ששימשו גם משמר כבוד, תלמידות אולפנת 'אוריה' שבאלון שבות, ותלמידי בתי הספר הבאים בירושלים: בויאר, הימלפרב, הרטמן בנות והרטמן בנים, ישיבת בני עקיבא 'נתיב מאיר', פלך וקשת. עוד הגיעה קבוצת גמלאים חדרתיים בראשות אלי לחמי. לאחר הטקס הרשמי האזינו התלמידים שעה ארוכה לד"ר יוסף מרזוק, אחיו של משה, ולניצב ורב-גונדר בגמלאות לוי שאול, שענו באורך רוח על שאלותיהם הנוקבות, הסבירו לְמה חינכו תנועות הנוער הציוניות במצרים ודנו ביחס המביש של גורמים שונים בממסד בארץ כלפי אסירי הפרשה וקרבנותיה.

 

יום עיון בביה"ס הריאלי חיפה - 29 לינואר 2017

ב29.1.17 קיימה הקרן להנצחת קדושי קהיר את יום העיון השישי בבי״ס הריאלי בחיפה. בהרצאות נכחו תלמידי שכבת י׳ הלומדים מקצועות בחירה, מזרח תיכון ודיפלומטיה אזורית או תקשורת ודיפלומטיה ציבורית .
התלמידים אשר כבר קבלו הרצאה על פרשת ׳עסק הביש׳ מהמורה גיל חנן, שמעו הרצאה מפי הגב׳ טלי שקד על ציוריו של מאיר זפרן . מאיר זפרן חבר החוליה בקהיר ריצה בכלא במצרים 7 שנות מאסר וצייר את זכרונותיו מהכלא בשנות ה-70. מאיר נכח בהרצאה וענה לשאלות התלמידים כפי שרואים בתמונות המצורפות.
כמו כן שמעו התלמידים הרצאה מפי פרופ׳ נחם אילן על הלקחים העיקריים מהפרשה ומפי מנהלת הקרן על פעולות הקרן ומטרותיה.